Як допомогти дитині правильно заговорити !
(поради батькам)
Вчитель-логопед Л.М. Дзюба
- Заохочуйте дитину дивитися на Ваше обличчя, коли Ви говорите!
Діти навчаються шляхом наслідування. І в розвитку мовлення наслідування відіграє важливу роль. Тому будьте хорошим зразком для вашої дитини. Переконайтеся, що ви говорите всі слова чітко і малюк бачить Вашу артикуляцію. Тоді Ваша дитина може краще все зрозуміти і швидше заговорити.
- Розмовляйте просто і зрозуміло!
Маленька дитина не в змозі зрозуміти і запам’ятати довгі і складні речення. Тому використовуйте короткі слова та прості фрази (але без «сюсюкання»). Наприклад, давайте малюкові зрозумілі вказівки і задавайте прості питання, такі як «візьми ведмедика», «принеси ляльку», «де кубик?». Чим чіткіші будуть Ваші слова і фрази, тим швидше дитина почне наслідувати Вас!
- Не говоріть швидко і багато!
Коли ваша дитина стикається з швидким потоком слів, вони утворюють шумову незрозумілу завісу, яку дитина чує, але не розуміє.
- Озвучуйте все, що Ви робите!
«Зараз ми одягнемо черевики, куртку, шапку і підемо гуляти». «Я дістану тарілку, ложку, і ми будемо їсти суп».
- Читайте дитині книги!
Одним з наслідків читання для дітей молодшого віку є швидкий розвиток мовлення. Читайте дитині не менше 10 хвилин кожен день, навіть більше, якщо це можливо. Вибирайте книги з короткими текстами і яскравими картинками. Не дратуйтеся, якщо дитина просить читати йому одне і те ж. Правило повторення — головне в мовленнєвому розвитку. Коли дитина чує одні й ті ж слова і пояснення, вони швидше увійдуть в його словниковий запас.
- Обмежуйте перегляд телевізора та компютера!
Не використовуйте гаджети в якості няні, або як метод заспокоєння дитини. Ви можете бути зачаровані тим, як ваш малюк танцює при показі якоїсь реклами, чи забезпечує спокій батьків на цілий день, переглядом мультиків в компютері. Але згодом виявитися, що за короткий час дитина і Ви стали залежні від телевізора. Замініть телевізор розмовами, цікавими іграми та компанією інших ваших дітей. Саме це буде стимулювати мовлення Вашого малюка.
- Частіше включайте музику та пісні для малят!
Музичні твори та дитячі пісеньки дуже корисні для збагачення словникового запасу і розвитку слухового уваги. Ритм і мелодії пісень так само сприяють розвитку сприйняття дитини. Чергуйте повільні і швидкі мелодії. Особливо підходять ті, які можна поєднувати з рухом. Так тренується слухо-моторна координація. Крім того, співайте самі, щоб малюк стежив за Вашими губами і міг повторювати за Вами слова.
- Заохочуйте рухову активність дитини!
Щоб швидше розвинути мовлення малюка, більше грайтеся разом в різні ігри, робіть зарядку, читайте віршики, які дитина може показати рухами. ходіть, бігайте з ним, тренуйте вестибулярний апарат на балансирах, розвивайте окомір в іграх з кільцекидом, грайте в м’яч і т. д.
- Розвивайте мілку моторику рук!
«Мовлення дитини на кінчиках її пальців» — казав В. Сухомлинський. Від того, як буде розвиватись мілка моторика рук, буде залежати усне і писемне мовлення дитини Так що давайте вашій дитині фарби, пластилін, безпечні ножиці для вирізання, нанизуйте великі намистини, ґудзики і купуйте ігри, що вимагають певної спритності пальців (наприклад, «шнурівки»), поставте на стіл маленьку пісочницю. Особливо корисна пальчикова гімнастика!
- Будьте дитині другом!
Ніколи не порівнюйте свою дитину з іншими дітьми — порівнюйте її минулі досягнення з теперішніми. Забезпечте своєму малюкові гармонійний і своєчасний розвиток відповідно його віку. Спонукайте його досягати нові вершини. Дайте своїй дитині впевненність, що ви її завжди зрозумієте, підтримаєте, допоможете!